Selimiye

Marmaris'ten 40 km sonra, yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla, sakin el değmemiş bir cennet köşe Selimiye Köyü'ne ulaşılır. Burası yat turizmine sessiz sedasız hizmet veren doğal limanlardan biridir. Selimiye'nin hakim olduğu geniş kapalı koy adeta bir göl görünümünde. Bölgedeki bu doğal limanlar balıkların yumurtlama alanları. Çeşmelerinden, musluklarından kaynak suyu akan Selimiye'de arıcılık, zeytincilik, bademcilik, hayvancılık, balıkçılık ve ahşap tekne yapılıyor.

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı olan Selimiye Köyü, Hisarönü Körfezi'nin incilerinden biri. Antik çağda ismi Hydas olan köy, sonraları Losta ismini taşımış. Günbatımında dağların arkasında kaybolan güneş etrafı kırmızı tonlarına boyadığı için köye Kızılköy'de denmiş. Bozburun Yarımadası'nda Loryma Kaisareia, Kastabos, Erine, Bybossos gibi antik yerleşimlerden biri olan Hydas ( Selimiye ), Arkaik döneminden kalma kalıntıya sahip. Çevrede biri Selimiye'nin en yüksek tepesinde, diğeri Sarıkaya tepesinde, sonuncusu ise Kızılköy Mahallesi'ndeki Aşarkale olmak üzere üç kale kalıntısı bulunuyor.

Selimiye Mavi yolculuk teknelerinin uğrak yeri. Denizden Bodrum – Datça ve Marmaris'e uzananların vazgeçemediği, Selimiye – Hisarönü – Orhaniye üçlüsünün vazgeçilmezi. Karadan ulaşmak da kolay, denizden ulaşmak da. Arabayla Marmaris Datça arasında Selimiye yönüne saptığınızda yarım saat içinde ulaşabiliyorsunuz bu koya. Arabanız yoksa Marmaris'ten dolmuş da çalışıyor Selimiye'ye.

Selimiye kafasını dinlemek, tertemiz deniz suyuna girmek, balığın en tazesini, sebzenin, meyvenin dalından koparılmışını yemek isteyenler için harika bir adres. Badem ve zeytin ağaçları, dağlardan yükselen kekik kokusu, insanı içine çekiyor. Tarihi eski, dağları çam, zeytin, söğüt ve badem ağaçlarıyla kaplı. denizi temiz, balığı bol, havası oksijen yüklü, huzurlu, sakin, Selimiye herkesin görmesi gereken cennet bir yer.

Selimiye Köyünde sahil boyunca baştan başa yürüyebilir, hala deniz kenarında oltanızla balık yakalayabilir, geniş koyun batı kıyılarında kürek çekip botla dolaşabilirsiniz.